گفتگو با حسام استپس ( رپ خوان ) در مورد رپ فارسی

حسام ، حسام استپس(خودش نگفت اما توی سایتش حسام ِ عزتی است)

متولد 1366  است کامپیوتر می خواند و رپ فارسی را یک بار در سال 82 امتحان کرده و به قول خودش جواب نگرفته است ، بعد رد اواخر 83 با " پیشرفت من " شروعی دوباره داشته که تا الان پیش آمده.

قبل از آن آهنگ های تکنو می ساخته ، یک کاست پاپ با خواننده ای به نام کارا دارد که در انتظار مجوز به سر می برد و او حالا جزو مشهور ترین های موسیقی پرشین رپ است.

حسام موسقی را با نرم افزار و کامپیوتر شروع کرده ، نرم افزار Dance Ejay ، ولی با اصلوب خواندن و صدا سازی آشناست.

7 سال است که در ایران پرشین رپ خوانده می شود و شایان و بابک اولین ها ی ایران بودند که حالا آلمان زندگی می کنند و چون سن و سالشان زیاد شده است دیگر در این زمینه فعالیت نمی کنند.

استپس اعتقاد دارد که موسیقی رپ مال سن و سال خاص از آدم هاست و مثلا همین شایان و بابکی که شروع کننده یاین موسیقی در ایران بودند و نمی خوانند ، سن و سالشان ان ها را از این نوع موزیک دور یا جدا کرده است

از او می پرسم که [ رپ چسیت؟] و او سریعا همان جواب معروف را کم و بیش تحویل می دهد [موسیقی اعتراضی سیاه پوست ها ] ،و وقتی به این که حالا میان خوانندگان این موسیقی ، سفید پوست ها هم اضافه شده اند ، اشاره می کنم ، می گوید [آره ،  Eminem  ، ترکونده هااااااا] .

خودش می گوید که در شاخه ی نُرمال ِ پرشین رپ می خواند و علاقه اش ، او را به شاخه ی Fun  هم کشانده است. شاخه ی نرمال یعنی شاخه ای که خواننده اش هم اعتراضی ، هم اجتماعی ، هم برای پارتی و هم چرت و پرت خوان است و هم مضامین طنز(Fun  ) می خواند.

حسام اعتقاد دارد که اکثر موزیک هایی که ساخته می شوند محتوای درست و به درد بخوری ندارند ، اکثر آهنگ ها - به قول خودش و به اصطلاح رایج میان مردم – یا کل و کل هستند یا چرت و پرت ، برای پارتی هستند یا بد و بیراه نثار دیگران و معشوق های خیانتکار. بین این آهنگ ها اغلب موسیقی های اعتراضی به اجتماع یا به سیاست هم وجود دارد ، اما باز نه با بار قوی و چهار چوب صحیح.

وقتی از او در مورد این که چقدر این پرشین رپ شبیه همان رپ سیاه پوست های امریکایی است می پرسم ، صادقانه جواب می دهد که کارهای داخل ایران اکثرا Cover  شده از موسیقی رپ اورجینال است. مثلا "رضا پیشرو" Cover و شبیه ساز شده ی 2Pac است و گاهی این شباهت ها صرفا به ادا تبدیل می شوند ، ادایی در شکل خواندن ، ریتم آهنگ ، مفهوم متن ها و از این قبیل ، او خودش را از این جریان مبری می کند و می گوید که توجه زیادی به رپ ورجینال ندارد ، متن هایش

(TEXT) مثل خودش ، حرف های خودش و شکل خواندنش مخصوص به خودش است.

"قابلیت هایی که زبان فارسی دارد ، در اکثر زبان های دیگر نیست و توی رپ استفاده از این زبان می تواند به قشنگی های رپ اضافه کند." ، این جمله وقتی گفته شد که پرسیدم چطور با این همه فرق بین چیزی به اسم پرشین رپ و رپ اورجینال باز او را رپ می نامید .

 

حسام استپس به غیر از خود یک پرشین رپ خوان دیگر را قبول دارد ، و آن یاس است. خواننده ای که این روز ها خبری مبنی بر مجوز گرفتنش برای آلبومی رپ زیاد به گوش می رسد ،او به کارهای یاس علاقه دارد (به اندازه ای که آهنگ های او را داخل ماشینش همراه آهنگ های خودش گوش می دهد) و به یک هم خوانی یا در اصطلاح خودش Feat دادن با او نکایل زیادی نشان می دهد و معتقد است میان خیل عظیم این جماعت او تنها کسی است که هدفی را دنبال میکند.

 

با استپس در مورد"گروه سندی" به سرپرستی و خوانندگی "شهرام آذر" حرف می زنیم،او سندی را از نیاکان رپ به زبان فارسی میداند و اهنگ هایی مثل "سربازخونه" ، "پری" و دیگر آهنگ های از این دست گروه را آهنگ هایی زیبا و صحیح و "واقعا رپ" می داند.

 

حسام هم آلبوم مجاز را ترجیح می دهد و هم آلبومی با سلایق و تکه کلام های رایج رپ زیرزمینی را و آرزو میکند کاش می شد با اسم واقعی آلبوم رپ مجاز – به قول خودش – بدون فحش به بازار داد و فحش دارهایش را هم زیر زمینی منتشر کرد و ممنوع الکار هم نشد ، وقتی می پرسم که تو دوست نداری کسی مثل پدرت هم آهنگ های تو را بشنود و به دوستانش معرفی کند ، جواب جالبی میدهد [ چرا ، بدون فحش ها رو بره گوش کنه ، مشکلی نیست ، اما اون فحش داراش که خیط ِ نه.]

 

 هفتپ لکو را روزی که با هم حرف می زدیم داشت آماده می کرد و اعتقاد داشت که یک مجموعه حرفه ای را آماده می کند که اگر درست پخش بشود حتما آلبوم موفقی خواهد بود ، هم از نظر موسیقی و هم از نظر محتوی وقت و انرژی زیادی از او گرفته و امید موفقیت زیادی دارد.

 

 در آخرگفتگوی مان کمی از پیشرفت و شهرت حرف زدیم و جنبه ی مالی در این کار و آرزوی حسام از این که [ امید وارم این کارها برای کسایی که در  زمینه اش مشغول به فعالیت هستند صرفه ی اقتصادی هم داشته باشد تا توان کارهای بهتر را از اونا نگیره. ] که اگر این طور نباشد خیلی ها این جرگه را به حال خویش رها خواهند کرد.

 

  

در آخر باید از نوید و هیرش و رامین ، سه دوستی که این گفتگو را از ابتدا سامان دادند تشکر کنم و فقط می توانم بگویم که برای این موج نوی فعالیت در زمینه ی علایق جوانان آرزوی باروری بیشتر و تلاش پر ثمر تر دارم.

            13.12.1385                      

20.4.1386                          

/ 30 نظر / 81 بازدید
نمایش نظرات قبلی
fardin letor

من عاشق آهنگاتم اما رضا پیشرو ناموس رپه عندالله تکه هوادارت فردین لتور

fardin letor

من عاشق آهنگاتم اما رضا پیشرو ناموس رپه عندالله تکه هوادارت فردین لتور

fardin letor

من عاشق آهنگاتم اما رضا پیشرو ناموس رپه عندالله تکه هوادارت فردین لتور

علیرضاجیمی

واسه اینکه اصل مطلب از بین نره اسم خواننده رو نمیگم یه نفر گفت: حسام استپس تو رپ دیس میکنه تمیز ولی تو(تو نه تو یعنی داخل) اشپزخونه دیس میکنه تمیز

مرصاد

این حسام استپس اصلا کی هست من که اصلا اسمش رو هم تا حالا نشنیدم

hamedwolfgun

من یکی از دوست داران حسام استپس هستم . من حدود 8 ساله که آهنگ های حسام رو گوش میدم توکه فکر میکنی حسام از یاس خوشش می یاد بورو آهنگ حقیقت مطلب رو بادقت گوش کن داداش بعد بییا مطلبت رو درست کن . من از همه ی رپر ها بدم می یاد چون دوست دار حسام هستم .اگر خیلی عاشقش هستی ودوستش داری این شمارش زنگ بزن جون تو راست می گم :09122796320 واگر می خواهی کس ننهی بد خواهاش بزاری این هم شمارهی هیچکس:09123045650 من که این کار رو کردم تو اگر میگی دوستش داری این کار رو بکون داداش.............!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

hamedwolfgun

برو هالش رو ببرداداش داشتی هههههههههههههههههههههههههه..................................................................................................................................!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

hamedwolfgun

برو هالش رو ببرداداش داشتی هههههههههههههههههههههههههه..................................................................................................................................!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

mamad

hesam damet garm makhsosan vaghti to 1 ahanget fateheye hamaro mikhoni kheyli hal mikonam ayval dari[تایید]

پریسا سنتوری

از خوانندگان و نوازندگان میخوام تو کاراشون نیاز به سنتور داشتن یا 09392072706 اس یا میل بدن ساکن تهرانم[خنده]